PYRAMIDY

Tajemství pyramid tvorí jakousi svébytnou vedecko - historickou "disciplínu" a cas od casu na sebe strhne i zájem sirsí verejnosti. Zatím poslední takový "boom" vyvolala teorie francouzského chemika Josepha Davidovitse. Tento odborník na cementy a drzitel nekolika svetových patentu z oblasti geopolymeru totiz tvrdí, ze pyramidy jsou postaveny z umelého kamene!

Teorie by vyresila hned nekolik záhad najednou.Stále totiz neexistuje uspokojivé vysvetlení samotného stavebního postupu. Jak mohly behem nekolika desetiletí vzniknout monumentální hrobky v civilizaci, která neznala ani zelezo, ani bronz, dokonce ani kolo?

Podle Josepha Davidovitse se Egyptané s mnohatunovými bloky vubec nemuseli tahat! Pouze vynesli az na místo v speciálních nusích mokrý písek, napechovali ho do pripravených forem a o zbytek práce se postaralo slunce! Stacilo tedy rozdrtit vápenec ve vode a pridat hasené vápno. Kasovitá hmota se po vyschnutí a vytvrzení zmenila ve vápenec.

Na podporu své hypotézy dokonce chemik vyrobil nekolik takových bloku, z nichz nejvetsí vází 4,5 tuny. Pro jeho teorii mluví i milimetrová presnost, s jakou jsou jednotlivé kameny sesazeny. Za použití forem by to bylo celkem snadné.

Mezi konzervativními egyptology vyvolal Davidovits bouri nevole. "Co treba podlaha královské hrobky Cheopsovy pyramidy, tu tvorí zulové dlazdice, vázící kazdá desítky tun, copak chcete tvrdit, ze je to nejaká kamenina?" Pravdou zůstává, ze neexistuje způsob, jak po 46 stoletích s jistotou chemicky odlisit vápenec, který by vznikl umele, od prírodního.

Davidovitsovu teorii podporuje rada vedcu, napríklad belgický fyzik Guy Demortier z univerzity v Namuru. Ten podrobil nekolik úlomku z Cheopsovy pyramidy testum nukleární rezonance a tvrdí, ze zkoumané vzorky vznikly v zásaditém prostredí, nikoli neutrálním, jakým je more, jakási prakolébka vápence...

Znamená to, ze je tajemství egyptských pyramid konecne vyreseno? Mozná...